מסלולי לימוד
LIVE
Facebook instagram Twitter

שנה ב' - בחזית העשייה!

איתי זלצמן

"לריאליטי ישנם צדדים שמשלימים זה את זה. מצד אחד אסקפיזם ובידור ומצד שני, במה לאמנים בתחילת דרכם"

איתי בתכנית היום מחליט לדבר על ריאליטי! תכניות ריאליטי בישראל כגון: הזמר במסכה, האח הגדול, הישרדות, נינג'ה ישראל, מאסטר שף.. על כל נושא אפשרי שהופך להיות פריים טיים בימים אלה. מצד אחד התכניות האלה מעבירות לנו את הזמן, מייצרות לנו שיח ציבורי ו.. אנחנו אוהבים לצפות בהן ובמיוחד להציץ לחיים של אחרים. אבל מצד שני, הן גם מייצרות שיח די אלים וגם המציצנות זה דבר די רע. האם זה מוריד את הלך האומנות בארץ?

איתי מביא בתכנית 2 אנשים מרכזיים, ישי ריבו- זמר, יוצר, מפיק ואומן שעוסק במוזיקה כל חייו והוא נגד תכניות הריאליטי! לטענתו: "... אתה מקבל חשיפה בסופו של דבר. אבל צריך לזכור שיש משהו שהוא מאד חשוב שקוראים לו בניה. וזמר צריך לבנות את עצמו והדברים האלה לוקחים הרבה זמן. תכניות ריאליטי יכולות מאד לעלות לך לראש אם אתה מצליח.. והעניין הוא שזה לא אמיתי". אז האם לתכניות ריאליטי יכול להיות ערך מוסף?

מהצד השני, איתי מביא את כתב התרבות שי איידלר, שהוא בעד תכניות ריאליטי. לטענתו תכניות ריאליטי זה שיח שתמיד חוזר. "אנשים אוהבים להראות שלא, אני לא צופה באח הגדול הרבה פעמים אבל כן מכירים את כל המתמודדים... מהצד זה יכול להישמע שזה נמאס לאנשים. הדוגמא הכי טובה לזה זה הזמר במסכה. אנשים צופים בזה כי זה בידור בלבד, האנשים שם כבר מפורסמים! זאת ההוכחה לזה אנשים אוהבים ריאליטי רק שהם צריכים להחליף פורט מידי פעם". אולי נגמר הכוח לייצר כוכבים לריאליטי? למה רוב הריאליטי בארץ הוא ויאיפי?

 האם הסטודנטים באריאל צופים בריאליטי, אם כן באילו ולמה? האם ריאליטי הוא תחליף לכישרון אנושי? בסופו של דבר לריאליטי ישנם צדדים שמשלימים זה את זה. מצד אחד אסקפיזם ובידור ומצד שני במה לאמנים בתחילת דרכם. מי מהצדדים דומיננטי יותר, אם בכלל?