מסלולי לימוד
LIVE
Facebook instagram Twitter

שנה ב' - בחזית העשייה!

מאור נפתלי

"הרגשתי איך אט אט הפכנו לשתי מדינות לשני עמים: והן הולכות ומתרחקות זו מזו לאורך השנים" - ערן יונגר על מצב האחדות בעם

על יום האחדות שמעתם? הוא נוצר כיוזמה של משפחותיהם של שלושת הנערים שנחטפו בשנת 2014 ושל חבר הכנסת ניר ברקת. הוא החל להתקיים בשנת 2015. ביום זה מחולק בבית הנשיא פרס ירושלים לאחדות ישראל ולמעלה ממיליון ישראלים משתתפים בפעילויות שמאחדות בכ400 מוקדים ברחבי הארץ. הרעיון הכללי ביום זה הוא אחדות שאינה חייבת להיות אחידות.

ואיך מצב החיבורים בין המגזרים בארץ? רובכם חושבים שהמצב נחמד אבל שיש עוד לאן להתקדם. 44% סוברים שאנחנו אשמים ולא מכילים מספיק את השונה. לעומתם 32% בטוחים שהתקשורת היא הגורמת לפירוד. ושאלת השאלות: במידה והיינו יכולים לחלק את הארץ לאזורים נפרדים של דתיים, חילונים וחרדים, הייתם חושבים שזה יכול להיות רעיון טוב למניעת הפירוד בעם? רובכם המוחץ סובר כי זה רעיון לא טוב שרק יגדיל את הפילוג.

ערן יונגר, ראש קהילת "רוח אביב" שיוצרת חיבורים בחברה בין המגזרים השונים סיפר לנו איך החל הרעיון להקים את הארגון שנוצר תוך כדי תקופת ההתנתקות ועל הזכות לחיות בחברה מעורבת שמורכבת ממעגלים שונים. "יש תנועה של חיבור, דברים קורים. באופן אובייקטיבי אנחנו מעט משפחות ששותפות לחוויה הזו ולכן השאלה מה קורה איתנו כציבור", הוא אומר ומוסיף שהוא חושב שאנחנו נמצאים במצב שיש בו גם החמצה וגם הזדמנות - "יש חלון שנפתח ליצירת קשר ואינטראקציה, אפשר לשעות שינוי של חיבורים בתוך החברה הישראלית". איך? הוא טוען כי עלינו להיות מוכנים לעזוב את אזור הנוחות ואת האנשים המוכרים לנו והבועות שבהם נוח לנו, ולהיות מוכנים להתחבר למי שלא כמונו בהכרח.

הסטודנטים באוניברסיטה הודו כי עד שלא החלו את לימודיהם כמעט לא היו להם חברים שאינם נמנים על המגזר שלהם. ומה הם חושבים שאפשר לעשות? רעיון מפגשים בין קבוצות עלה באופן נרחב, ואולי באמת הגיע הזמן להתחיל ליישם אותו.

ומאור במשפט לסיום מסכמת: "אחים הם שונים, אבל הם אחים".